Fitch Not Artırdı! TL Mi Tutalım Yoksa Dolar Mı? Ekonomistlere Göre Kredi Notu Artışları Sürecek

Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltirken, not görünümünü “durağan”dan “pozitif”e çıkardı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sefer Şener, yeni ekonomi yönetimi ile başlayan sürecin sonuçlarını değerlendirerek Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek başkanlığında atılan güçlü adımların etkisini vurguladı.

ENFLASYONLA MÜCADELEDE YOL HARİTASI BELİRLENİYOR

Şener, ekonominin yol haritasının belirlenmesinin piyasalara pozitif bir hava kattığını belirterek, enflasyonla mücadeledeki yol haritasının oluşturulması ve politika faizinin beklenen enflasyona yakın bir düzeyde yüzde 8,5’ten yüzde 45 seviyelerine çekilmesi gibi önemli adımların Türkiye’nin uluslararası bakış açısını değiştirdiğini ifade etti.

TÜRKİYE’YE İLGİNİN ARTMASI BEKLENİYOR

Fitch’in not artışının Türkiye’ye ileriki dönemde daha fazla yabancı yatırım çekeceğini, uluslararası piyasalardan kamu ve özel sektörün daha ucuza sermaye temin edebileceğini ve ekonomideki pozitif beklentilerin artacağını öngören Şener, enflasyonda beklenen düşüşler ve yapısal reformlara ağırlık verilmesi durumunda diğer derecelendirme kuruluşlarının da Türkiye’ye ilişkin not artırımlarına gidebileceğini belirtti.

AMERİKA VE İRAN ARASINDAKİ GERİLİM KÜRESEL PAZARDA BELİRSİZLİK YARATIYOR

Ekonomist Selçuk Geçer ise ABD ve İran arasındaki gerilimin küresel piyasalarda belirsizlik ve karmaşıklık yarattığını belirtti. ABD’nin müdahalesi sonrası Rusya’nın da İran’a müdahale ettiğine dikkat çeken Geçer, bu durumun tırmanması halinde küresel piyasalarda felaket senaryolarının gündeme gelebileceğini ifade etti.

ALTIN VE DOLAR FİYATLARINDA YÜKSELİŞ TRENİ DEVAM EDİYOR

Yatırımcılar, altın ve dolar fiyatlarının yükseliş trendinde devam ettiği bir dönemde, gelecek senaryolarını değerlendirmeye çalışıyor. Ekonomist Selçuk Geçer, altın fiyatlarının yaz mevsimine doğru yeniden yükselişe geçebileceği öngörüsünde bulunarak yatırımcıların piyasayı yakından takip etmeleri gerektiğini vurguladı.

Son olarak, Fitch Ratings’in Türkiye’nin kredi notunu yükseltmesi ve ekonomik görünümünü pozitife çevirmesi, ülke ekonomisinin geleceği hakkında umut verici bir adım olarak değerlendirilirken, küresel piyasalardaki belirsizliklerin dikkatle takip edilmesi gerektiği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x